FAQ
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z naszymi produktami.
Jeżeli nie znajdziesz rozwiązania Twojego problemu skontaktuj się z namiAWARIE I USTERKI |
---|
Po dłuższym postoju pompy, wałek silnika może być zablokowany.
Jeżeli pompa jest wyposażona w korek odpowietrzający, dla jego odblokowania należy:
- zamknąć obydwa zawory odcinające przed i za pompą, odkręcić korek odpowietrzający,
- obrócić wałek silnika przy pomocy wkrętaka opartego o nacięcie w czopie wałka,
- zakręcić korek odpowietrzający,
- otworzyć obydwa zawory odcinające, zalać instalację, odpowietrzyć pompę i instalację, uruchomić pompę.
- zamknąć obydwa zawory odcinające przed i za pompą,
- odkręcić śruby imbusowe łączące korpus pompy z silnikiem i wyciągnąć silnik,
- ręcznie obrócić wirnikiem pompy aż wirnik się odblokuje,
- umiejscowić silnik w korpusie, przykręcić śruby imbusowe (naprzemiennie – na krzyż) łączące korpus pompy z silnikiem,
- otworzyć obydwa zawory odcinające, zalać instalację, odpowietrzyć pompę i instalację, uruchomić pompę.
Hałas najczęściej związany jest z zapowietrzeniem instalacji lub samej pompy. Jeżeli w instalacji panują normalne warunki i instalacja jest szczelna to pompa sama się odpowietrza. Kiedy w instalacji występują nieszczelności, przez które się ona zapowietrza a ilość powietrza jest zbyt duża, może dojść do zapowietrzenia pompy, co skutkuje jej głośną pracą. Dłuższa praca pompy w stanie zapowietrzenia może doprowadzić do jej uszkodzenia.
W celu odpowietrzenia pompy, należy przełączyć pompę na III charakterystykę stałoobrotową na około 10 minut. Jeżeli pompa jest wyposażona w korek odpowietrzający, to należy go podczas odpowietrzania wykręcić.
Odpowietrzania instalacji nie można dokonywać przez pompę – należy to wykonać przy pomocy odpowietrzników ręcznych lub automatycznych, które powinny być zamontowane w instalacji grzewczej (np. na kotle, rozdzielaczach, najwyższych punktach pionów, na grzejnikach).
Pompy obiegowe z „silnikiem mokrym” są chłodzone pompowaną wodą, a nadmiar ciepła odprowadzany jest pasywnie przez obudowę silnika. Nie posiadają one, jak standardowe silniki, chłodzenia aktywnego w postaci przewietrznika (wentylatora) i dlatego mogą się mocniej grzać w porównaniu ze standardowymi silnikami. Dopuszcza się przyrost temperatury pompy w stosunku do temperatury pompowanej cieczy o około 400C. Producenci kotłów zgodnie z PN-EN ograniczają temperaturę w paleniskach tak, by bezpiecznie można było stosować pompy bezdławnicowe.
Pompy LFP mogą pompować wodę o temperaturze do 1100C. Uzwojenia silników pomp LFP mają klasę izolacji F lub H, dzięki czemu są odporne na wzrost temperatury (np. w klasie F maksymalna temperatura końcowa to 1550C, przy temperaturze otoczenia 400C). Należy zwrócić też uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniu gdzie pracuje pompa – nie może ona przekroczyć 400C.
Przed uruchomieniem pompy instalacja i pompa musi być napełniona pompowaną cieczą i odpowietrzona. Pompa nie może pracować na sucho ponieważ silnik nie będzie miał odpowiedniego chłodzenia, co doprowadzi do jego przegrzania i spalenia, a ceramiczne łożyska ślizgowe nie będą miały smarowania i dojdzie do ich wytarcia i zablokowania wirnika. Praca na sucho spowodowana jest zapowietrzeniem instalacji, samej pompy lub za małym ciśnieniem napływu.
Oznaki nieprawidłowej pracy pompy obiegowej:
- Alarm sygnalizowany przez elektronikę pompy,
- Hałaśliwa praca pompy,
- Zbyt wysoka temperatura pompy,
- zanieczyszczenia spowodowane zbyt twardą wodą (wytrącanie kamienia)
- uszkodzenie łożyska (trzpień ceramiczny)
- uszkodzony zawór zwrotny (jeśli jest zainstalowany),
- nieprawidłowo dobrana pompa,
- zakamienione wnętrze pompy
- głośna praca pompy,
- szum przepływającego czynnika w grzejnikach,
- częściowo zimne grzejniki
- głośna praca instalacji,
- niedogrzewanie pomieszczeń poprzez brak odprowadzania żądanej ilości ciepła przez grzejniki,
Zalecane w takiej sytuacji przestawienie pompy (o ile istnieje taka możliwość) na niższy bieg lub charakterystykę.
W instalacjach centralnego ogrzewania nigdy nie należy przekraczać prędkości przepływu 1m/s ze względu na szumy spowodowane przekroczeniem powyższej wartości.
W instrukcji obsługi danego modelu pompy znajduje się tabela pod nazwą przegląd zakłóceń, która szczegółowo opisuje występujące zakłócenia.
Instrukcje obsługi poszczególnych pomp dostępne są pod linkiem: INSTRUKCJE
Uszkodzenie elektroniki w pompie sygnalizowane jest odpowiednim kodem znajdującym się w instrukcji obsługi danego modelu pompy (patrz tabela przegląd zakłóceń).
Instrukcje obsługi poszczególnych pomp dostępne są pod linkiem: INSTRUKCJE
Podłączenia elektrycznego dokonuje osoba z odpowiednimi kwalifikacjami przy zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa. Nieprawidłowe podłączenie przewodów może doprowadzić do uszkodzenia części elektrycznej/elektronicznej silnika pompy.
Nie można, ponieważ wiąże się to z ingerencją w układ elektryczny/elektroniczny pompy niezgodny z zasadami bezpieczeństwa co może skutkować nieprzewidzianym działaniem urządzenia.
KONSERWACJE I SERWISOWANIE |
---|
W celu odpowietrzenia pompy, należy przełączyć pompę na III charakterystykę stałoobrotową na około 10 minut. Jeżeli pompa jest wyposażona w korek odpowietrzający, to należy go podczas odpowietrzania wykręcić.
Odpowietrzania instalacji nie można dokonywać przez pompę – należy to wykonać przy pomocy odpowietrzników ręcznych lub automatycznych, które powinny być zamontowane w instalacji grzewczej (np. na kotle, rozdzielaczach, najwyższych punktach pionów, na grzejnikach).
Oczyszczenie pompy z kamienia/osadu, mułu kotłowego powinno zostać przeprowadzone przez wykwalifikowaną osobę. Podczas nieumiejętnego oczyszczenia może dojść do uszkodzenia/wykruszenia ceramicznego wału lub tulejek ślizgowych. Aby zapobiec „zastaniu” pompy C.O. w okresie letnim, należy w regularnych odstępach czasu uruchamiać pompę na kilka minut, np. raz na 2 tygodnie. Należy również pamiętać, aby instalacja była zalana cieczą.
Nie są wymagane przeglądy, ale warto rozpoczynając okres grzewczy sprawdzić, czy pompa nie jest zablokowana po postoju i odpowietrzyć ją. Urządzenia należy eksploatować i obsługiwać zgodnie z DTR i instrukcja obsługi.
Pompa powinna pracować, ale warto rozpoczynając okres grzewczy sprawdzić, czy pompa nie jest zablokowana po postoju i odpowietrzyć ją zgodnie z instrukcją obsługi.
Prace związane z montażem, podłączeniem, konserwacją i przeglądem powinien wykonywać wykwalifikowany personel, posiadający odpowiednie uprawnienia.
Listę autoryzowanych punktów serwisowych można znaleźć klikając w link: SIEĆ SERWISOWA
ZAMÓWIENIA I REKLAMACJE |
---|
Podstawą do sprzedaży jest złożenie pisemnego zamówienia przez Kupującego.
Przyjmujemy zamówienia drogą elektroniczną:
- pompy i urządzenia pompowe: sprzedaz@lfp.com.pl
- części, usługi: serwis@lfp.com.pl
Jeśli zakupiłeś produkt LFP i przestał on działać (bądź też działa nieprawidłowo) wyślij email na adres: serwis@lfp.com.pl
W wiadomości umieść następujące informacje:
- jaki produkt podlega reklamacji,
- nr fabryczny produktu,
- adres odbioru wraz z nr telefonu,
- możliwie dokładny opis usterki
Skontaktujemy się z Tobą i podamy dalsze instrukcje.
Możesz też dokonać zgłoszenia poprzez program „Wybieramy Polskie” i skorzystać z opieki gwarancyjnej „od drzwi do drzwi”.Szczegóły po założeniu konta i zarejestrowaniu produktu na stronie www.wybieramypolskie.pl
W celu złożenia reklamacji wymagany jest dowód zakupu umożliwiający identyfikację wyrobu lub wypełniona karta gwarancyjna.
Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta:
- pompy i urządzenia pompowe zestawy: sprzedaz@lfp.com.pl
- części, usługi: serwis@lfp.com.pl
Jeżeli kurier dostarczył paczkę z oznakami zewnętrznego uszkodzenia, wówczas nie należy przyjmować przedmiotowej paczki i określić przyczynę odmowy przyjęcia – nastąpi jej zwrot do nadawcy. Jeżeli jednak uszkodzona paczka zostanie odebrana, wówczas należy spisać protokół szkodowy w obecności kuriera w celu ustalenia szkody oraz okoliczności jej powstania. Następnie prosimy o przesłanie mailowo skanu tego protokołu na adres: serwis@lfp.com.pl.
MONTAŻ I NASTAWA POMPY |
---|
Zaleca się nastawienie pompy na podany w instrukcji odpowiedni rodzaj regulacji, w zależności od typu instalacji, w której pompa będzie zainstalowana. Instrukcję obsługi można znaleźć na naszej stronie internetowej www.lfp.com.pl/info/instrukcje.
Jeżeli pompa pracuje na instalacji z ogrzewaniem grzejnikowym najlepiej ustawić pompę na regulację proporcjonalnociśnieniową.
Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, to ustawiamy pompę na regulację stałociśnieniową. Do starszych układów z ogrzewaniem grzejnikowym, bez zaworów termostatycznych, najlepiej ustawić charakterystykę stałoobrotową.
Zaleca się zmianę położenia silnika pompy w przypadku, gdy po zamontowaniu do układu puszka zaciskowa jest pod silnikiem lub z boku, z dławikiem na przewód z wlotem od góry.
Zaleca się dokonanie zmiany położenia silnika pompy przed napełnieniem instalacji. W przypadku, gdy instalacja została już napełniona, aby zmienić położenie silnika należy:
- wyłączyć pompę,
- zamknąć odcinające przed i za pompą,
- odkręcić śruby imbusowe łączące korpus z silnikiem,
- obrócić silnik pompy w żądane położenie (można obracać silnik co 900),
- przykręcić śruby imbusowe (naprzemiennie – na krzyż) łączące korpus pompy z sulnikiem,
- otworzyć zawory odcinające, przed i za pompą, zalać pompę cieczą,
- odpowietrzyć pompę.
Pompę należy zamontować wewnątrz budynku, na prostym odcinku rurociągu, pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi.
Należy zwrócić uwagę aby:
- wymagany kierunek przepływu był zgodny ze strzałką na korpusie pompy,
- przed pompę zamontowany był filtr okresowo kontrolowany na drożność,
- oś silnika była ustawiona poziomo!
Przykład: Dopuszczalne położenie pomp ePCO Z:
Możliwe pozycje montażowe pomp przedstawione są w instrukcji obsługi załączonej do każdej pompy. Instrukcje obsługi poszczególnych pomp dostępne są pod linkiem: INSTRUKCJE
Zaleca się nastawienie pompy dla opcji ogrzewania podłogowego na: charakterystykę regulację stałociśnieniową lub charakterystykę stałoobrotową
W elektronicznych pompach obiegowych można zmieniać nastawy w trakcie pracy, natomiast w stałoobrotowych pompach cyrkulacyjnych w zależności od typu pompy (w szczególności dużej mocy), należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.
INSTALACJA GRZEWCZA |
---|
Odpowietrzenie instalacji grzewczej możliwe jest dzięki zainstalowaniu odpowietrzników automatycznych lub manualnych. Ich zadaniem jest usuwanie powietrza z instalacji w czasie jej napełniania i podczas eksploatacji. Odpowietrzniki montuje się w zależności od instalacji w miejscach do tego przeznaczonych, a w szczególności w najwyższych jej punktach. Odpowietrzniki automatyczne działają bez ingerencji użytkownika.
Jeżeli nie posiadamy odpowietrzników automatycznych pozostaje nam ręczne odpowietrzenie instalacji.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić ciśnienie w całej instalacji centralnego ogrzewania. W prawidłowych warunkach wynosi ono 0,9-1,2 atmosfery. Możemy je zwiększyć poprzez delikatne i stopniowe dopuszczenie wody do obiegu lub analogicznie zmniejszyć je – spuszczając ją.
Odpowietrzenie grzejników polega na odkręceniu odpowietrznika za pomocą dedykowanego kluczyka lub śrubokrętu aż do momentu pojawienia się wody zamiast bąbelków powietrza. Po odpowietrzeniu należy sprawdzić ciśnienie w instalacji, w razie konieczności je wyregulować. Odpowietrzanie powinno się przeprowadzać na zimnej instalacji.
Podstawowymi parametrami doboru pomp są natężenie przepływu cieczy V oraz wysokość podnoszenia H. Wielkość natężenia przepływu jest ustalana z warunku pokrycia wszystkich potrzeb odbiorników przyłączonych do instalacji.
Wysokość podnoszenia pompy, to ciśnienie jakie pompa powinna wytworzyć równoważąc sumę wszystkich oporów przepływu w instalacji. Na opory przepływu składają się straty liniowe w rurociągach oraz straty przepływu na źródle ciepła (np. kocioł, wymiennik) i armaturze (zawory termostatyczne, zawory regulacyjne, filtry itp.).
Jeżeli wybierzemy zbyt małą pompę względem potrzeb instalacji hydraulicznej, wówczas przepływ wody nie będzie wystarczający, co ograniczy komfort eksploatacji instalacji grzewczej w okresie zimowym, zmniejszy żywotność pompy oraz może doprowadzić do zapowietrzania układu. Jeżeli wybierzemy zbyt dużą pompę względem potrzeb instalacji hydraulicznej, pompa będzie generowała nadmierny hałas w instalacji oraz znacząco zwiększy koszty zużycia energii elektrycznej.
W celu doboru odpowiedniej pompy do swojej instalacji, skontaktuj się ze swoim instalatorem lub bezpośrednio z Doradztwem LFP, tel. +48 65 52 88 630, e-mail: doradztwo@lfp.com.pl
Naczynie ciśnieniowe składa się z dwóch komór: wodnej i powietrznej, przedzielonych elastyczną przeponą. Przy wzroście objętości wody, podczas jej podgrzewania, następuje sprężenie powietrza, a ciśnienie wody w instalacji nieco wzrasta. Dobór wielkości naczynia przeponowego zależy przede wszystkim od pojemności instalacji .
Naczynia przeponowe można montować jedynie przy zasilaniu instalacji z kotła gazowego lub olejowego, gdzie wewnętrzna automatyka nie dopuści do przegrzania wody. Instalacje wyposażone w takie naczynie nazywamy instalacjami zamkniętymi (ciśnieniowymi).
Ciśnienie do jakiego powinno być napompowane naczynie wyznacza producent kotła. Z reguły kotły mają fabrycznie wbudowane naczynia przeponowe i wystarczy jedynie sprawdzić, czy ich pojemność będzie wystarczająca dla danej instalacji. W przypadku naczyń ciśnieniowych trzeba też brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji - czyli wysokość między najniższym, a najwyższym jej punktem.
Najważniejszą zasadą montażu naczynia wzbiorczego jest zainstalowanie go nad piecem/kotłem zasilającym centralne ogrzewanie. Kocioł grzewczy i naczynie wzbiorcze jest połączone za pomocą pionowej rury wzbiorczej o przekroju nie mniejszym niż 1”. Samo naczynie musi znajdować się na tyle wysoko, by stanowić najwyższy punkt całej instalacji. Zbyt niskie usytuowanie naczynia może spowodować wyciekanie wody oraz powstawanie zapowietrzeń w pozostałych elementach instalacji.
Optymalną wysokość umiejscowienia zbiornika (H) określamy według dwóch schematów:
H> 0,7 Hp - stosujemy go w instalacjach z pompami na powrocie. Hp oznacza wysokość podnoszenia.
H> 0,3 m – stosujemy w instalacjach wyposażonych w pompy na zasilaniu.
Każda pompa z programu produkcji LFP może być stosowana w instalacjach ogrzewania podłogowego. Kwestia odpowiedniego doboru typu pompy do parametrów, jakie musi zapewnić. Pompa elektroniczna przy ogrzewaniu powinna być ustawiona na regulację stałociśnieniową – szczegóły w instrukcji obsługi.
Na wstępie zanim pomyślimy o zakupie nowej pompy, należy wykonać proste działanie polegające na równoważeniu instalacji, czyli jeżeli istnieje możliwość zmniejszenia przepływu na grzejnikach/odbiornikach znajdujących się najbliżej kotła należy je skryzować. Po wykonaniu powyższych czynności i stwierdzeniu że nadal brak komfortu ciepłych grzejników można sądzić, iż powodem może być nieprawidłowo dobrana pompa.
INNE |
---|
Pompy stałoobrotowe tzw. trzybiegowe z przyłączem gwintowanym - typoszereg POr, zostały zastąpione w 2013 zgodnie z dyrektywą EuP przez pompy w wykonaniu elektronicznym: ePCO, SPRINTA, POe, Experia L.
Podobnie jak stałoobrotowe pompy kołnierzowe POt/POs, które także zostały zastąpione przez pompy elektroniczne: POe Mega 1+ z silnikami z magnesem trwałym (w technologii ECM).
W celu doboru odpowiedniej pompy skontaktuj się z Doradztwem Technicznym (dobór, konsultacje projektów, eksploatacja):
Tel. +48 65 52 88 630, email: doradztwo@lfp.com.pl
Pompy C.O. i C.W.U. produkcji LFP współpracują ze wszystkimi sterownikami załączającymi pompę np. w funkcji temperatury, czyli praktycznie z każdym sterownikiem stosowanym w kotłach.
Warunkiem jest tylko to, żeby na zaciskach sterownika, do których jest podłączona pompa było podawane napięcie sieciowe bez żadnych modyfikacji, czyli żeby sterownik nie obniżał napięcia i nie zmieniał częstotliwości.
Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta:
- pompy i urządzenia pompowe: sprzedaz@lfp.com.pl
- części, usługi: serwis@lfp.com.pl
Płyny niezamarzające tzw. glikole możemy spotykać na rynku w wielu rodzajach i wykonaniach.
Bardzo ważne jest zanim zastosujemy/wlejemy/zmieszamy dany płyn, zwrócenie szczególnej uwagi na ich lepkość i gęstość. Dla elektronicznych pomp obiegowych obecnie produkowanych lepkość kinematyczna glikolu to 10 cSt (zawartość glikolu do 30%).
Zwiększenie zawartości glikolu w układzie ma decydujący wpływ na wydajność i wysokość podnoszenia pompy.